چرا موهایم را گم کرده ام؟

چرا موهایم را گم کرده ام؟

ریزش مو همواره یکی از مسائل ناراحت کننده ای ست که ممکن است برای فرد اتفاق بیفتد و باعث نگرانی واضطراب او شود. در این مقاله میخواهیم به چند علت اصلی ریزش مو در زنان بپردازیم و راه حل مناسبی برای رشد مجدد مو و بازیابی آنها ارایه دهیم.

  • تاثیروراثت:

الگوی ریزش  زنان(آندروژنیک آلوپسیا) همان نسخه ی زنانه الگوی ریزش مو در مردان است.اگر شما در خانواده ای رشد کرده اید که از سنخاصی به بعد فرددچار ریزش مو میشود شما به نسبت دیگران بیشتر در معرض ریزش مو هستید.زنان برخلاف مردان دچار عقب افتادگی خط مونمیشوند بلکه از فرق سر شروع به نازک شدن موها و باز شدن فرق سرو در نهایت کم پشتی مو میشوند.

راه حل!

زنان نیزهمانند مردان میتوانند با مراقبت ویژه از موهای خود و با استفاده از مینوکسیدیل به رشد مجدد موهای خود کمک کنند.

  • هورمون های زنانه:

هرگونه تغییرات هرمونی زنانه از جمله تغییرات هرمونی در دوران بارداری وتغییر دادن و کنار گذاشتن قرص های ضد بارداری یا حتی دوران یاسگی و…میتواند یکی از عوامل مهم ریزش مو درزنان باشد.

راه حل!

شما میتوانید با مشورت کردن با پزشک خود قرص های مصرفی خود را قطع کرده و درباره ی دیگرقرص های ضد بارداری صحبت کنید.

  • فشار جسمی:

هرگونه فشار جسمی اعم از تصادف شدید-بیماری سخت-جراحی و یا حتی آنفولانزا باعث ریزش موموقتی میشود که معمولا ۳ الی ۶ ماه بعد از مشکل جسمی اتفاق می افتد.

راه حل!

بعد از ترمیم بدن مومجدد شروع به رشد میکند وجای هیچگونه نگرانی نیست.

  • فشار احساسی

فشاراحساسی نیزمانند جسمی باعث ریزش مومیشود ازجمله فشار احساسی میتوان به طلاق-مرگ عزیزان-نگهداری ازوالدین بیمار و…اشاره کرد.

راه حل!

در چنین شرایطی بالاخره فشار احساسی متوقف میشود و فرد به زندگی عادی خود بازمیگردد اما کاهش استرس میتواند تاثیرات مثبتی قطعا داشته باشد.

  • مصرف بیش ازاندازه ی ویتامین آ

مصرف بیش از حد داروها ومکمل های حاوی ویتامین آ یکی از علت های ریزش موست.

راه حل!

به محض دفع ویتامین آ از بدن مو به رشد طبیعی خود بازمیگردد.

  • افزایش سن

یکی دیگر ا زعوامل ریزش مو افزایش سن زنان است که معمولا در پنجاه تا شصت سالگی فرد اتفاق می افتد و امری طبیعیست.و متخصصان علت آن را هنوز مشخص نکرده اند.

راه حل!

متخصصان برای افزایش زیبایی راه حل هایی چون استفاده از کلاه گیس و پر کردن قسمت های خالی سر با مدل های خاص مو عنوان کرده اند.

  • کم خونی

میتوان گفت ازهر ده زن یک زن به متداول ترین نوع کمخونی یعنی فقر آهن دچار است و این عامل مهمی از ریزش موی زنان محسوب میشود.

راه حل!

استفاده ازقرص ها ومکمل های ساده حاوی آهن

  • کاهش وزن شدید:

کاهش وزن شدید یکی دیگر از عواملی ست که به بدن فشار می اورد و باعث وارد شدن شوک ناگهانی به سیستم بدن میشود.

راه حل!

به مدت شش ماه ریزش مو ادامه دارد و سپس برطرف میشود.

  • مدل دادن و درمان زیاد مو:

استفاده ی مداوم از لوازمی که مو را از حالت طبیعی خود خارج کند مثل: بابلیس-ویو-استفاده از مواد شیمیایی-لخت کردن مو و…نیز باعث ریزش مومیشود.

راه حل!

پرهیز کردن از درمان زیاد مو و استفاده از لوازم ومواد شیمیایی و همچنین شست شوی مو با استفاده از نرم کننده و خشک کردنمو به صورت طبیعی باعث رشد مجدد موها میشود.

  • کم کاری تیروئید

در گردن ما غده ای کوچکی به نام تیروئید وجود دارد که هورمونهایی ترشح میکند.و ترشح این هورمونها برای رشد ونمو ما ضروری است.حال هنگامی که هورمون ها به اندازه کافی نشود باعث ریزش موی سر میگردد.

راه حل!

داروهای مصنوئی تیروئید راه حل مشکل است وهنگامی که سطح ترشح های هورمون به سطح عادی خود برگردد مو مجددا رشد خود را شروع میکند.

مطالب مرتبط

درمان زگیل

درمان زگیل

یکی از شایع ترین مشکلات پوستی زگیل ها هستند. همان غده های مزاحمی که پیش می آید به این راحتی ها درمان نشوند و بارها و بارها بعد از درمان مجددا جوانه بزنند. زگیل ها در هر قسمت از بدن رشد کنند. انواع و اندازه های گوناگونی دارند ممکن است تک و یا تجمع چندین زگیل باشند که به آنها زگیل خوشه ای می گویند. از ویژگی های آنها سطح پوست زبر و خشن آنهاست. درمان زگیل بسیار مهم و قابل انجام است.

چند باور غلط درباره ی کاشت مو

چند باور غلط درباره ی کاشت مو

کاشت مو سرطان زاست!

این موضوع کاملا بی اساس است و به هیچ عنوان حقیقت ندارد.به طور کلی ماهیت کار کاشت موبه گونه ای است که با عوامل سرطان زا کوچکترین ارتباطی ندارد.لازم به ذکراست که از عوامل مهم در سرطان پوست میتوان به عوامل ژنتیک اشعه افتاب بعضی مواد معدنی مانند سیلیکون و آرسنیک و همچنین بیماری های ارثی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *