میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از خدمات زیبایی است که امروزه در درمان مشکلات پوستی مورد استقبال زیادی قرار گرفته، این روش که به نظر می رسد روش نوینی باشد اما سابقه ی ۵۰ ساله دارد. طرفداران این روش مدعی هستند که میکرونیدلینگ میتواند بسیاری از مشکلات پوستی را از جمله چین و چروک،جای جوش،جای زخم و ده ها مشکل دیگر را درمان کند.

در ادامه به تشریح و بررسی مزایا و چگونگی این روش می پردازیم.

میکرونیدلینگ که نام دیگر آن collagen induction therapy است به کمک یک قلم که در پوست میشود. در واقع میکرونیدلینگ از راه القای کلاژنی عمل میکند میتوان اینگونه بیان کرد که در این روش از راه ایجاد تعداد زیادی کانال میکرو در پوست،کلاژن سازی تحریک میشود و باعث ترمیم دوباره پوست می گردد.میکرونیدلینگ با وارد کردن تعداد زیادی سوزن بسیار نازک و البته استریل که توسط پزشک سرعت و عمقی تعیین شده دارند به طور همزمان وارد لایه دوم پوست(درم)شده و میلیون ها میکرو کانال در اپیدرم و درم به وجود می آورند عمل میکند. به این شکل بازسازی پوست تحریک میشود،فاکتورهای رشد سلولی آزاد میشوند و تکثیر فیبرو بلاست ها باعث تولید رشته های کلاژن جدید می شود.در انتها ضخامت لایه سطحی پوست (اپیدرم)زیاد می شود و پوست استحکام بیشتری می یابد.

انواع روش های میکرونیدلینگ

 • روش دستی :

در این روش از وسیله ای به نام درمارولر استفاده میشود،این وسیله پوشیده از سوزن های بسیار نازکی از جنس استیل است که به کمک پزشک در جهت های مختلف روی پوست بیمار حرکت میکند و منافذ بسیار کوچکی روی پوست به وجود می آورد.عمق منافذ ایجاد شده یکسان است و به درماورلر بستگی دارد،طول سوزن های درمارولر از نیم تا دو میلیمتر است و بدون ایجاد هیچ مشکلی ظرف ۲ الی ۳ روز بهبود می یابد.

 • با استفاده از دستگاه:

این روش نیز توسط پزشک انجام میشود و به کمک دستگاهی که سرعت و دقت بسیار بالایی دارد،یک کارتریج مخصوص که صفحه آن پوشیده از سوزن های باریک و نازک است در عمق معینی وارد پوست می شود.تعداد میکرو کانال هایی که به کمک این روش در پوست ایجاد میگردد به هیچ عنوان قابل مقایسه با روش دستی نیست به همین دلیل نتیجه درمانی و بهبودی بسیار قابل توجهی دارد.عمق نفوذ ۲/۰ تا ۷/۲ میلی مترقابل تنظیم است.و در نقاط حساس مثل پلک پایین و بالایی و دور لب قابل اجراست.لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه مناسب و با کیفیت بسیار حائز اهمیت است.

چه کسانی مناسب استفاده از میکرونیدلینگ هستند؟

 • افرادی که دارای جای جوش(اسکار آکنه ) هستند.
 • افرادی که دارای جای زخم از جمله ابله مرغان و سوختگی و…هستند.
 • افرادی که دارای ترک های پوستی ناشی از لاغری و بارداری و … هستند.
 • افرادی که دنبال جوانسازی پوست،رفع چین و چروک و منافذ باز پوست هستند.
 • مزونیدلینگ(ترکیب میکرونیدلینگ و مزوتراپی)که به منظور رساندن ویتامین ها و دارو به لایه عمقی پوست است.
 • افزایش استحکام و قوام پوست
 • افرادی که دارای ریزش مو هستند.
 • افرادی که دارای چین و چروک دور چشم هستند.

میکرونیدلینگ مناسب چه افرادی نیست؟

 • افرادی که آکنه فعال روی صورت خود دارند.
 • افرادی که سابقه ایجاد گوشت اضافه در محل زخم هستند.
 • افرادی که دارای عفونت فعال درهر قسمت از بدن خود هستند.
 • افرادی که طی سه ماه گذشته از ترکیبات رتینوییددار خوراکی یا موضعی مثل قرص روآلوتان استفاده کرده اند.
 • افرادی که از سایر روش های درمانی اسکار مثل لیزر یا درم ابریژن در ۶ هفته گذشته انجام داده اند.

میکرونیدلینگ چگونه و در چند جلسه انجام می شود؟

ابتدا محل درمان را به کمک کرم بی حسی،بی حس میکنند سپس با استفاده از کارتریج،عمل انجام میگیرد.با توجه به وسعت و روش درمان بین ۱۵ الی ۴۵ دقیقه طول میکشد. تعداد جلسات برای جای زخم ها و جوانسازی به طور معمول ۲الی۴ جلسه انجام میگیرد با فواصل درمان ۴الی۶ هفته.بعد از انجام میکرونیدلینگ ظاهر پوست به سرعت ترمیم پیدا میکندو فرد میتواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.

مراقبت های بعد از عمل:

 • سه الی چهار بار در روز از مرطوب کننده استفاده کند.
 • از کرم ترمیمی استفاده شود.
 • تا ۲۴ ساعت صورت شستشو نشود.
 • از خاراندن موضع به شدت خوددتری شود.
 • از کرم های ضد آفتاب غیررنگی استفاده شود.
 • از لوازم ارایش تا ۲ روز استفاده نشود.

نکته بسیار مهم درباره میکرونیدلینگ

بسیار مهم است که از دستگاه مناسب و کارتریج های دارای غضای پلیمری منعطف به منظور جلوگیری از برگشت خون و لنف به داخل هندپیس است.

مردم چه می پرسند؟

خیر،خوشبختانه به علت غیر تهاجمی بودن این روش برخلاف نتایج بسیار درخشان که گرفته شده هیچگونه عارضه جانبی گزارش نشده است.

درد بسیار مختصری و سوزش در این روش حس میگردد که غیر قابل تحمل نیست.اما قطعا پزشک قبل از انجام میکرو با کرم های بی حس کننده محل را بی حس میکند تا درد در طول عمل بسیار کاهش یابد.

خیر،التهاب ایجاد شده بسیار اندک استو طی چند ساعت از بین می رود و امکان دارد تنها 12 الی 48ساعت باقی بماند.به جهت کاهش قرمزی صورت میتوان از ضد آفتاب حاوی زنیک استفاده کرد و پس از عمل از لوازم ارایش ملایم استفاده نمود.

بله،برخلاف انواع لیزرها که باید در انتخاب رنگ پوست دقت داشت در این روش میتوان روی انواع رنگ ها استفاده کرد.

در ظرف یک الی دو هفته پس از درمان پوست شما نرم تر،شفاف تر،سالم تر شده اما بعد از یک ماه اثر کامل درمان قابل مشاهده است.

مطالب مرتبط

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد و رفع موهای زائد معضلی ست که همه ما با آن سروکار داریم.یکی از دغدغه های همیشگی زنان، رفع موهای زائد است.خانم هایی که به روی صورت خود موهای اضافی دارند،در روابط اجتماعی و فعالیت های بیرون از خانه خود حس ناراحت کننده ای دارند به همین علت دنبال راه هایی برای […]

لایه برداری پوست

یکی از کارهایی که برای داشتن پوستی زیبا،سالم و بدون آکنه باید انجام دهیم لایه برداری پوست است چرا که با زندگی در شهری که مملو از رفت و آمد به طور قطع آلودگی هوا و استرس ناشی از فعالیت های روزانه تاثیر مخرب خود را بر روی پوست ما به جا می گذارد و […]

میکرودرم

یکی دیگر از خدمات زیبایی که کمک شایانی به جوانسازی و زیبایی پوست شما میکند،روش میکرودرم است.شما میتوانید به کمک این روش جوش ها،لک،منافذ باز پوستتان و حتی بسیاری از ضایعات پوستی خود را پاک کنید. در ادامه نگاهی به چگونگی،مزایا،کاندیدای مناسب انجام آن و دیگر نکات مربوط به میکرودرم می اندازیم. میکرودرم اولین بار […]