تزریق ژل

نوعی دیگر از تزریقات زیبایی تزریق ژل (فیلر) است. تزریق ژل نیز همانند سایر روش های مشابه، می تواند حجم از دست رفته پوست را بازیابی کند و شما را از شر چین و چروک ها رهایی بخشد و باعث افزایش حجم لب ها، ابرو شود و همچنین به رفع گودی های صورت کمک شایانی کند. بعد از بوتاکس، متداول ترین روش برای مشکلات پوستی همین تزریق ژل است.

تزریق ژل چیست؟

پرکننده ها،فیلر ها و یا حجم دهنده های پوستی موادی ژلاتینی مانند هستند که ساختاری همانند ژل دارند و به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند.از آنجایی که عوارض کمی دارد و هزینه آن مناسب است سالانه تعداد قابل توجهی از افراد این روش را برای درمان مشکلات پوستی خود انتخاب می کنند و از آن بهره می برند.

کاربرد تزریق ژل

 • پرکردن و رفع چین و چروک صورت
 • حجم دهی و برجسته سازی اجزای چهره از جمله لب،چانه،گونه و…
 • حجم دهی فرم چهره که موجب رفع گودی و سیاهی زیر چشم و همچنین رفع افتادگی پوست صورت و گردن می شود.
 • جوانسازی پوست دست ها
 • زیبایی فرم بینی که یکی از کاربرد های جالب تزریق ژل است.

انواع ژل ها(فیلر)

به طور کلی دو دسته بندی برای ژل های پوستی وجود دارد که یکی بر اساس ماندگاری و دیگری بر اساس اجزای تشکیل دهنده ی آنهاست. اغلب ژل های تزریقی اثر موقت دارند و به دلیل موادی که ساخته شده اند به مرور زمان جذب بدن می شوند و تخریب می گردند. می توان گفت تنها یک فیلر دایمی تایید شده که شامل موادی که بدن قادر به جذب کردن آن نیست، وجود دارد. لازم به ذکر است که بعضی از ژل ها جز مواد حجم دهنده دارای لیدوکائین هستند که به منظور کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق در آن استفاده شده است.

 • فیلر دائم و غیر قابل جذب:

با توجه به اینکه این نوع فیلر دارای عوارض جانبی و خطراتی برای فرد است تا حد بسیار زیادی استفاده از آن کاهش یافته است. همچنین استفاده از این نوع فیلر تنها برای از بین بردن چین و چروک های عمیق مجاز است و برای برطرف نمودن چروک های سطحی در تمام نقاط دنیا ممنوع است.

 • فیلر های موقت و قابل جذب:

این نوع ژل ها از جنس کلاژن، هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید تهیه می شود که در ادامه به بررسی تک تک آنها می پردازیم.

کلاژن:

نوعی پروتین و اصلی ترین اجزای ساختاری پوست و بافت بدن است. کلاژن در پوست موجب سفتی و قوام و در بافت های محکم تر همانند غضروف و استخوان باعث محکم شدن آن ها می شود. در واقع یکی از علت های پیری پوست، تجزیه رشته های کلاژن است. جالب است که بدانید کلاژن موجود در تزریق ژل از سلول های انسانی و منابع حیوانی تهیه می گردد. کلاژن به منظور تزریق در پوست بسیار کم خطر و ایمن است اما متاسفانه ماندگاری کمی دارد و میتوان گفت بین سایر مواد ها از کمترین ماندگاری برخوردار است به همین خاطر کلاژن کمتر از سایرین مورد استفاده قرار میگیرد.

هیالورونیک اسید:

یک نوع ماده ی قندی (پلی ساکاریدی) ست که در بافت هایی از بدن مانند پوست و غضروف ها موجود است. هنگامی که هیالورونیک اسید را با آب ترکیب کنیم حجم آن افزایش یافته و حالت ژل مانند پیدا میکند. به علت طبیعی بودن و بافت ژل مانند این ماده، هیالورونیک اسید پرطرفدارترین ماده ی استفاده شده تزریق ژل است. لازم به ذکر است که بهترین هیالورونیک اسید آن است که به کمک واکنش های شیمیایی در آزمایشگاه ها تغییراتی در ساختار آنها ایجاد شده تا اثر ماندگاری بیشتری داشته باشند یعنی ماندگاری بین ۶ الی ۱۲ ماه.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم:

نوعی ماده ی معدنی که در استخوان ها و دندان ها موجود است و به همراه کلاژن باعث استحکام آنها می شود. هیدروکسی آپاتیت را در یک محلول با ساختار ژل ها مانند حل می کنند و از آن برای از بین بردن چین و چروک های پوستی و زیباسازی پوست پشت دست استفاده می کنند. ماندگاری این ماده بالاست و تا ۱۸ ماه پایدار می باشد. باید اشاره کرد که این ماده برای حجم دهی لب ها اصلا گزینه مناسبی نیست.

پلی لاکتیک اسید:

نوعی پلیمر مصنوعی سازگار با بافت های بدن است.برای ساختن بخیه های جذبی و پیچ های استخوانی استفاده می شود.تزریق این نوع ژل به چندین شکل در طول چند ماه انجام می شود.اثر این ماده به طور معمول بعد از چند هفته قابل مشاهده است و پایداری آن به ۲ سال می کشد.

کاربرد تزریق ژل

 • محو کردن چین و چروک های صورت
 • محو کردن شیارها،گودی ها و فرورفته صورت
 • محو کردن محل اسکارها و فرورفتگی های ناشی از ضربه
 • پرکردن فررفتگی دور صورت،چانه و…
 • حجم دهندگی لب ها،گونه و…
 • جوانتر،شاداب تر و زیباتر شدن چهره

مردم چه می پرسند؟

معمولا افراد بالای 30 سال مراجعه کننده های اصلی این نوع تزریق هستند اما محدودیت سنی خاصی ندارد.

این انتخاب از نظر میزان ماندگاری ژل به عهده ی شماست اما می توانید با توجه به شرایط وقسمتی که قرار است ژل در آن محل تزریق شود با پزشک خود مشورت کنید و کمک بگیرید.

بله.داروهایی مانند آسپرین و رقیق کننده های خون و ضد التهاب را به مدت دو هفته قبل از تزریق انجام ندهید.از مصرف الکل جدا خودداری کنید. همچنین یک روز قبل از تزریق مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید تا از بروز عفونت در ناحیه تزریق جلوگیری شود.

به عوامل مختلفی از جمله منطقه مورد درمان،تعداد تزریقات مورد نیاز،نوع ماده ی تزریقی و میزان آن و…دارد.

با توجه به اینکه با بی حسی موضعی انجام می شود درد به خصوصی ندارد.

خیر با توجه با اینکه امکان دارد سلامتی بچه و مادر به خطر بیفتد توصیه نمیشود و بهتر از فرد انجام تزریق را به زمان دیگری موکول کند.

مطالب مرتبط

تزریق چربی

تزریق چربی یکی دیگر از راه های پرطرفدار و نوین برای بازیابی جوانی و بازگرداندن فرم از دست رفته و زیبایی چهره است و همانند بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک های مزاحم صورت وافتادگی و شلی صورت می گردد. باید بدانید که همیشه بالابردن و کشیدن موجب جوانسازی کلی چهره نمیشود بلکه […]

تزریق بوتاکس

با توجه به آمار جهانی، تزریق بوتاکس پر طرفدارترین روش برای خلاص شدن از شر چین و چروک و جوانسازی پوست است. می توان گفت بوتاکس سابقه ای ۵۰ ساله در علم پزشکی دارد اما استفاده از آن به منظور محو کردن خطوط پوست تقریبا ۱۵ سال رواج یافته است. بوتاکس چیست؟ داروی ست تزریقی […]