لایه برداری پوست

یکی از کارهایی که برای داشتن پوستی زیبا،سالم و بدون آکنه باید انجام دهیم لایه برداری پوست است چرا که با زندگی در شهری که مملو از رفت و آمد به طور قطع آلودگی هوا و استرس ناشی از فعالیت های روزانه تاثیر مخرب خود را بر روی پوست ما به جا می گذارد و پوست ما را در معرض آسیب پذیری قرار میدهد.

باید اشاره کرد که منظور از لایه برداری همان از بین بردن سلول ها مرده پوست و پاکسازی صورت از آلودگی ها و باز کردن منافذ پوست است. این نوع درمان باعث میشود که پوست صورت شفاف ، شاداب  و روشن شود و از شر پوستی ناسالم،کدر و لک دار رهایی پیدا کنیم در ادامه نگاهی می اندازیم به مزایا، انواع روش ها و سوالاتی که ممکن است در ذهن شما در مورد لایه برداری پوست شکل گرفته باشد.

انواع روش های لایه برداری پوست

  • مکانیکی
  • شیمیایی
  • لیزر

لایه برداری مکانیکی:

شایع ترین نوع روش آن میکرودرم ابریژن است.روشی ست که باعث افزایش کیفیت پوست می شود و به علت تاثیری که بر نفوذ داروها بر پوست دارد کمک مهمی در درمان لک چهره می کند.

لایه برداری شیمیایی:

این روش با توجه به شدت آن به سه نوع سطحی،عمق متوسط و عمیق است. کاربردهای روش سطحی درمان آکنه،التهاب و قرمزی پوست،چین و چروک کم عمق و سطحی و لک بارداری و… است.

روش عمیق به طور معمول برای بهبود فرورفتگی های ناشی ازآکنه و جوانسازی پوست است.از آنجایی که این روش توسط متخصص انجام می شود احتمال به وجود آمدن عوارض در صورتی که درست انجام نگیرد وجود دارد.

لایه برداری با لیزر:

لایه برداری پوست به کمک دستگاهی به نام فرکشنال است که در آن به جای اینکه از تمام سطح پوست لایه برداری کنند،ستون های میکروسکوپیک پوست را تحت تابش لیزر قرار می دهند.مزیت این روش ترمیم سریع پوست و عوارض کمتر آن است. همچنین پوستی سالم و جوان جایگزین پوست کدر و آسیب دیده میشود.

مزایای کاربرد لیزر:

  • منافذ باز پوست و جوش های زیر پوستی از بین می رود.
  • پوست کدر را شفاف میکند.
  • آسیب های ناشی از آفتاب سوختگی از بین می رود.
  • چروک های ریز و سطحی برطرف میشود.
  • زخم های سطحی و آکنه برطرف می شود.

مراقبت های بعد از لایه برداری :

نکته بسیار مهم در پیلینگ (لایه برداری) مراقبت های بعد از انجام آن است که اگر انجام نگیرد میتواند عوارضی را به همراه داشته باشد. بعد از انجام لایه برداری طی دو هفته باید از پوست خود مراقبت کنید اگر لایه برداری عمیق تر باشد باید مراقبت های ویژه تری شکل بگیرد.بعد از لایه برداری سطحی پوست فرد مقداری قرمز می شود که پزشک مربوطه وازلین یا پماد های ترمیم کننده تجویز میکند.اگر درمان فرد عمیق تر باشد باید ۳ الی ۵ روز تا بهبودی کامل پوست از مواد پوشاننده مثل کرم مرطوب کننده یا آنتی بیوتیکی استفاده کند.

همچنین فرد باید تا ۶ هفته از مواجهه با نور خورشید شدیدا پرهیز کند.لازم به ذکر است که به علت اینکه در فصل تابستان آفتاب شدیدتر و بیشتر از سایر فصل هاست و فرد بیشتر در معرض تابش نور خورشید است انجام لایه برداری عمقی در این فصل توصیه نمیشود.

مردم چه می پرسند؟

به هیچ وجه نباید لیزر را در آرایشگاه انجام داد بلکه حتما باید توسط متخصص بیماری های پوست و مو انجام شود.

بله،شدت و میزان لایه برداری به نظر پزشک بستگی دارد از لایه برداری زیر نظر افراد ناآگاه غیر متخصص شدیدا پرهیز کنید.

امکان دارد طی درمان احساس خارش خفیف داشته باشید اما پزشک بعد از انجام لایه برداری یک تسکین دهنده در برای رفع هرگونه ناراحتی تجویز میکند.

خیر یکی از مزیت های میکرودرم ابریژن این است که هیچگونه عوارضی ندارد و بعد از انجام آن می توانید به ورال عادی خود برگردید.

با توجه به این که چه مفدار از پوست لیزر می شود متفاوت است اما میتوان گفت برای بی حس شدن و لیزر کل پوست صورت یک الی 1و نیم ساعت زمان نیاز است.

به طور میانگین سه جلسه درمان با فواصل سه الی چهار هفته یکبار انجام میگیرد.

مطالب مرتبط

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد و رفع موهای زائد معضلی ست که همه ما با آن سروکار داریم.یکی از دغدغه های همیشگی زنان، رفع موهای زائد است.خانم هایی که به روی صورت خود موهای اضافی دارند،در روابط اجتماعی و فعالیت های بیرون از خانه خود حس ناراحت کننده ای دارند به همین علت دنبال راه هایی برای […]

میکرودرم

یکی دیگر از خدمات زیبایی که کمک شایانی به جوانسازی و زیبایی پوست شما میکند،روش میکرودرم است.شما میتوانید به کمک این روش جوش ها،لک،منافذ باز پوستتان و حتی بسیاری از ضایعات پوستی خود را پاک کنید. در ادامه نگاهی به چگونگی،مزایا،کاندیدای مناسب انجام آن و دیگر نکات مربوط به میکرودرم می اندازیم. میکرودرم اولین بار […]

هیدرودرم

همانطور که می دانید پوست همیشه جز اصل های زیبایی و سلامتی است.از این رو،همیشه به دنبال راهی برای پاکسازی و زیبایی پوست صورت خود هستیم. روش های بسیار متنوعی برای بازیابی پوستی زیبا،سالم وشاداب در خدمات زیبایی وجود دارد که یکی از آنها هیدرودرم است که مورد استقبال زیادی واقع شده و طرفداران زیادی […]