پروتز چانه

چانه بدون شک یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین اعضای چهره هر فردی محسوب میشود چرا که همانند بینی سازگاری اش با فرم صورت تعیین کننده تعادل و تقارن در صورت است. تاثیر اعضای چهره بر یکدیگر بخصوص بینی و چانه انکارپذیر است. چانه عقب بینی را از حالت معمولی بزرگتر نشان میدهد و برعکس بینی بزرگ باعث میشود چانه عقب تر دیده شود به همین علت عمل پروتز چانه یا جلو آوردن چانه معمولا همراه با عمل جراحی بینی است.

لازم به ذکر است که همیشه مشکل از چانه نیست گاهی اوقات چون فک بالا جلوتر از حد معمول است چانه عقب تر بنظر می رسد و یا حتی قرار گرفتن دندان ها به حالتی باشد که فک را عقب تر نشان دهد اما جای نگرانی نیست چرا که خدمات زیبایی و اختصاصا پروتز چانه میتواند این مشکل را پایان بخشد.

پروتز چانه سبب میشود که فک بزرگتر به نظر برسد و با بینی های بزرگ هماهنگی پیدا کند.در ادامه به بررسی کامل پروتز چانه میپردازیم.

پروتز چانه مناسب چه کسانی است؟

 • افرادی که چانه آنها عقب رفته باشد.
 • افرادی که چانه ی آنها تیز و مربعی باشد.
 • کسانی که بینی آنها برجسته باشد.
 • کسانی که غبغب یا گردن گوشتی داشته باشند.

باید و نباید های افرادی که میخواهند پروتز چانه انجام دهند؟

 • در وهله ی اول نباید بیمار و ضعیف باشد.
 • نباید انتظارات غیر معقول از جراحی خود داشته باشد.
 • فرد طی ۶ ماه گذشته از داروی اکیوتن(accatane) استفاده کرده باشد.اکیوتن دارویی ست که میتواند در رشد استخوان اثر گذاشته و منجر به زخم های کلوئیدی شود.
 • مبتلا به بیماری های قلبی یا فشار خون نباشد.
 • عدم استفاده از داروهای ضد انعقادی

روش های بزرگ کردن چانه

 • قرار دادن پروتز
 • تغییر شکل استخوان
 • تزریق

در طی انجام هر یک از این روش ها فرد یا بیهوش است یا به صورت موضعی بی حس شده است.پزشک به طور معمول درون دهان یا زیر چانه رابرش میدهد و از این طریق جراحی انجام میشود.

 • قراردادن پروتز:

این روش اغلب به افرادی پیشنهاد میشود که دچار میکروژنیای (کوچکی چانه)خفیف یا متوسط هستند.در گذشته از غضروف برای ساخت پروتزها استفاده میشده است اما بعد از ۲۰۰۳ از مواد آلوژنیک به این منظور استفاده میشود.

 • تزریق:

موقتی ست و معمولا از این روش بسیار کم استفاده میشود.چرا که تنها میتواند ماندگاری ای از چند هفته تا چند ماه داشته باشد.از جمله موادی که در آن استفاده میشود میتوان به اسید هیالورونیک و یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت اشاره کرد.

 • تغییر شکل استخوان:

اصطلاحا به آن ژینوپلاستی میگویند.به طور معمول روی افرادی انجام میشود که چانه بسیار کوچکی دارند و برای پروتز مناسب نباشند.در این عمل پزشک جراح قسمتی از بخش استخوانی را بر می دارد و سپس استخوان را به جلو میبرد و به وسیله ی پیچ ها و فلزات مخصوصی آن را محکم میکنند .از سمت دیگر بعضی از افراد ترجیح میدهند از ژینوپلاستی استفاده کنند چرا که فکر میکنند چانه بسیار بزرگی دارند.عمل کوچک کردن چانه همانند بزرگ کردن آن است فقط در این عمل استخوان به سمت عقب کشیده میشود.

مزایا :

 • متقارن به نظر رسیدن چانه:

مهمترین فایده پروتز چانه متقارن و متناسب نشان دادن صورت فرد است و همچنین نیم رخ فرد را بسیار جذاب میکند.جراحی پروتز میتواند با عمل بینی همراه باشد تا کل چهره به هماهنگی و تناسب مورد نظر برسد.

 • جراحی بسیار ساده و آسان است:

پروتز چانه در مقایسه با سایر جراحی ها مانند بینی بسیار راحت تر انجام میگیرد. این جراحی به صورت سرپایی ست و طی آن فرد یا بیهوش است یا بی حسی موضعی است و معمولا کل عمل بیش از ۲ ساعت طول نمیکشد.

 • پروتز سفارشی:

می توان پروتز چانه را در شکل ها و اندازه های گوناگونی انجام داد و همین طور پزشک شما می تواند در انتخاب پروتزی که مناسب و هماهنگ با چهره شماست کمک شایانی کند.همچنین میتوان به جای پروتز های سیلیکونی در صورتی که بیمار تمایل نداشته باشد از گزینه های دیگر استفاده کرد.

 • معایب پروتز چانه:

یکی از معایب پروتز چانه به از عمل این است که فرد مدتی نیاز به دوره بهبود دارد. امکان دارد بیمار بعد از جراحی دچار کبودی تورم و درد شود.همچنین خیلی از افراد از بی حس ماندن چانه نیز برای مدتی گلایه دارند که موقتی ست و رفع میشود. کافی ست بیماران یک هفته بعد از جراحی مرخصی بگیرند و تا چند هفته از جویدن آدامس و انجام فعالیت های زیاد خودداری کنند باید دانست که برای نتیجه نهایی کار چند ماه گذراند تا کاملا مشخص و قابل رویت باشد.در روزهای اولیه بع از جراحی احتمال اینکه فرد دچار تورم و درد شود وجود دارد که طبیعی ست و از بین می رود.نکته ی دیگری که لازم است در این بخش عنوان کنیم این است که بسیاری از افراد به جای انتخاب عمل های زیبایی دیگر پروتز چانه را انتخاب میکنند اما در بعضی از بیماران تنها پروتز چانه کفایت نمیکند و نمیتواند ظاهر دلخواه آنها را به آنها هدیه دهد در این مواقع به افراد پیشنهاد می شود که برای تناسب و هماهنگی بیشتر چهره از جراحی دیگری مثل بینی-لیفت صورت به منظور جوان شدن چهره و… استفاده کند.

 • سخن آخر:

افرادی که پروتز گونه انجام دادند باید تا ۲ هفته بعد از عمل به حالتی بخوابند که صورتشان به سمت بالا باشد تا به بهبود سریع ورم ها و جای زخم کمک کند. همچنین امکان دارد پزشک از شما بخواهد که تا ۲ روز بعد از جراحی از غذاهای آبکی استفاده کنید و تا هفته سوم فعالیت های شدیدتان را انجام ندهید توجه کردن به توصیه های پزشکتان برای سریع تر شدن روند بهبود بسیار مهم است. به طور تقریبی میتوان گفت بعد از یک ماه میتوانید از نتیجه جراحی تان مطلع شوید و بعد از ۳ ماه و با از بین رفتن تورم های جا مانده نتیجه نهایی پروتز را روی صورت ببینید.

مطالب مرتبط

زاویه دار کردن فک و صورت

چهره زاویه دار طرفداران زیادی دارد و یکی از خوشایندترین اشکال چهره به شمار می رود. بسیاری از افراد از مربعی و یا پهن بودن تک و چانه خود حس خوبی ندارند. اگر دنبال چهره ای خوش فرم تر،زنانه تر،جذاب تر،هستید و میخواهید صورتتان اجزای متناسب و هماهنگی با هم داشته باشد، جراحی زاویه دار […]

درمان گودی و سیاهی چشم

همین طور که میدانید، سیاهی دور چشم یک وضعیت بسیار ناخوشایند و رایج است که افراد اعم از کودک، نوجوان و سالمند را تحت تاثیر خود قرار میدهد. داشتن سیاهی های دایره ای زیر چشم شما را نازیبا، ناسالم و حتی پیرتر از سن واقعیتان نشان میدهد. و این برای فردی که دچار این مشکل […]

زیبایی بینی بدون جراحی

طی سالیان اخیر عمل های زیبایی به خصوص زیبایی بینی در بین مردم دنیا بسیار رواج یافته و مردم ایران از این حیث پیشتاز این نوع عمل جراحی هستند. اهمیت و تاثیر فرم بینی در زیبایی بینی بدون جراحی بر روی زیبایی چهره فرد غیر قابل انکار است و بر هیچکس پوشیده نیست چرا که […]